دکتر حسین یوسفی

تستیمونیال یا testimonial چیست؟

تستیمونیال یا testimonial چیست؟

عنوان تستیمونیال یا testimonial در دنیای اقتصاد و بازاریابی به جریانی اشاره دارد که صاحب کسب‌وکار با استفاده از این روش تجربیات مشتریان فعلی یا قبلی خود را در ارتباط با استفاده از محصولات یا خدماتش به مشتریان جدید نشان می دهد و سعی دارد تا با استفاده از این روش تبلیغاتی برای برند خود اعتماد سازی کند و اعتبار آن را افزایش دهد.

عموماً در این نوع تبلیغات، از افراد معروف و سلبریتی‌ها دعوت می‌شود تا توصیه‌هایشان را در رابطه با موضوع مورد نظر بیان کنند. البته به غیر از افراد مشهور می‌توان از افراد عادی نیز برای طی‌کردن این مدل از تبلیغات استفاده کرد. بینندگان بیشتر تحت تأثیر افراد مشهور قرار می‌گیرند، با این حال در کشور ما ممکن است محدودیت‌هایی برای استفاده از سلبریتی‌ها وجود داشته باشد.

استفاده از افراد مشهور و مورد علاقه مردم، مشکلات خاص خود را دارد؛ ممکن است فرد مشهوری که در تبلیغ کالای ما استفاده می‌شود، بر اساس عللی در جایی، کردار ناشایستی داشته باشد و در واقع وجه دیگری از شخصیتش را نشان دهد و تأثیر منفی بر روی کالای ما بگذارد. با توجه به این موارد باید گفت استفاده از سلبریتی‌ها هم می‌تواند مفید باشد و هم مضر. همان‌طور که اشاره شد، تکنیک تأییدیه دادن به محصول، منحصر به افراد مشهور نیست؛ بنابراین، می‌توانیم با بهره‌گیری از افراد غیرمشهور نیز، از این تکنیک استفاده کنیم.همچنین میتوانید برای تبلیغات دیجیتال کسب و کار خودتان از مشاوره دیجیتال مارکتینگ دکتر حسین یوسفی استفاده کنید.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به طور کامل به بررسی تستیمونیال یا testimonial بپردازیم و درک درستی نسبت به این موضوع پیدا کنیم.

بررسی چیستی تستیمونیال یا Testimonial

تستیمونیال یا شهادت‌نامه، متنی، صوتی یا تصویری است که مشتریان فعلی یا قبلی شما در آن به مشتریان جدید توصیه‌هایی می‌کنند و توضیح می‌دهند که چگونه محصولات یا خدمات شما به آن‌ها در رفع نیاز‌هایشان کمک کرده است. شهادت‌نامه مشتریان، اغلب بر اساس سؤالات خاصی که از مشتریان راضی می‌پرسید، نوشته یا ضبط می‌شود. به صورت کلی این شهادت نامه به بررسی وضعیت مشتری، قبل و بعد از استفاده از خدمات یا محصولات شما می‌پردازد و آن را با اشکال مختلفی که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد، به صورت آمار در اختیار مشتریان جدید قرار می‌دهد و در پایان عامل ترغیب کننده مشتریان جدید برای استفاده از خدمات یا محصولات شما است.

اهمیت تستیمونیال برای کسب‌وکارها

اهمیت تستیمونیال برای کسب‌وکارها چیست؟

بر اساس یک مطالعه که در رابطه با اهمیت تستیمونیال برای کسب‌وکارها صورت گرفته است به این نتیجه رسیده‌اند که تستیمونیال‌ها با اثربخشی ۸۹ درصد یکی از ابزار‌های بازاریابی محتوایی قدرتمند هستند. همچنین، بیش از ۸۸ درصد از مردم به نظرات آنلاین به اندازه توصیه‌های شخصی دوستان یا خانواده خود اعتماد دارند. بدیهی است که در ابتدا شما باید مطمئن شوید که محصولتان کاربردی و مفید است تا مشتریانتان هم متقاعد شوند که محصولتان را به دیگران معرفی کنند. به عبارت دیگر، باید خودتان متقاعد شوید که محصولتان بهترین است.میتوانید با استفاده از مشاوره کسب و کار راه های استفاده دزست از تستیمونیال در کسب و کارتان رو بیاموزید.

هدف از تستیمونیال‌ها به غیر از ارتباط با مخاطبان، کسب اعتبار و اعتماد آن‌ها نسبت به برند، خدمات یا محصولات شما است. مشتریانتان تنها نمی‌خواهند بدانند که شما می‌توانید مشکلاتشان را حل کنید، بلکه می‌خواهند به بهترین بودن شما اشراف پیدا کنند. به همین دلیل، استفاده از تستیمونیال به عنوان یک ابزار مؤثر در بازاریابی شما بسیار حیاتی است. هنگامی که مشتریان درباره تجربیات خود در ارتباط با محصول شما صحبت می‌کنند، این به دیگران نشان می‌دهد که محصول شما واقعاً کارآمد است. این رویکرد باعث می‌شود که مشتریان بالقوه اثرگذاری‌پذیری بیشتری از مشتریان فعلی یا قدیمی شما داشته باشند و حس اعتمادشان نسبت به شما افزایش پیدا کند.

بر اساس یک مطالعه دیگر، ۹۲ درصد مردم هنگام خرید، تستیمونیال‌ها را می‌خوانند. به علاوه، ۷۲ درصد از افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، عنوان کرده‌اند که نظرات و تجربیات مثبت به آن‌ها کمک کرده است تا به کسب‌وکار اعتماد کنند. تستیمونیال‌ها همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا برندتان را برای مخاطبان جذاب‌تر کنید. استفاده منظم و درست از این نوع از شهادت‌نامه‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا نه‌تنها از هر مشتری، بلکه از هر بازدید کسب‌وکارتان، حدود ۶۲ درصد درآمد بیشتری کسب کنید.

انواع تستیمونیال

آشنایی با انواع تستیمونیال

انواع مختلفی از تستیمونیال‌ها وجود دارد و با توجه به رویکرد بازاریابی شما، می‌توانید یکی از این موارد را انتخاب کنید. در ادامه با این موارد آشنا خواهید شد.

 

نقل و قول

به نقل از مشتریان قبلی خود اطلاعاتی را در اختیار مشتریان جدید می‌گذارید.

 

همتا

یکی از مؤثرترین انواع توصیه‌نامه‌ها، توصیه‌نامه همتاست که شامل گفتگو‌ها و تجربیات مشتریان قبلی شما با مشتریان آینده شما است. این نوع شهادت‌نامه معمولاً شامل تصویری از صورت مشتری فعلی به منظور افزایش اعتماد مشتری جدید است.

 

شبکه اجتماعی

یکی از رایج‌ترین مدل‌های تستیمونیال این مورد است و بر اساس میزان استفاده‌ای که افراد امروزه از شبکه‌های اجتماعی دارند می‌توانید تعداد افراد قابل توجهی را تحت تأثیر خود قرار دهید.

 

 

ویدئویی

یک تستیمونیال جذاب، معتبر و شگفت‌انگیز! در این نوع توصیه‌نامه، از مشتریان خود درخواست می‌کنید که یک ویدئو از تجربیاتشان در ارتباط با استفاده از محصول یا خدمت شما ضبط کنند. در این ویدئو، مشتریان می‌توانند درباره تجربه‌ی خود با محصول یا خدمت شما صحبت کنند.

 

صوتی

از مشتریان خود می‌خواهید تا با یک فیدبک صوتی در رابطه با برند و خدماتی که از شما دریافت کرده‌اند، نظر خود را بازگو کنند.

 

مصاحبه‌ای

سؤال و جواب! در این روش یک سری سؤالات را از مشتریان خود می‌پرسید و سپس جواب آن‌ها را به عنوان تستیمونیال در دسترس مشتریان جدید قرار می‌دهید.

 

خلاصه مطلب

در این مطلب درباره اهمیت و کاربرد تستیمونیال‌ها به طور جامع صحبت کردیم و به صورت کاربردی به بررسی عنوان تستیمونیال یا testimonial چیست پرداختیم. شما می‌توانید از این نوع توصیه‌نامه‌ها در استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید تا نتایج قابل توجهی را در کسب‌وکار خود تجربه کنید. با استفاده از توصیه‌نامه‌های مشتریان قبلی، فرصتی برای تبدیل مشتریان عادی به حامیان برندتان ایجاد می‌شود و این مورد از نظر ایجاد اعتماد و افزایش اعتبار، بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید برای برندتان، مؤثر خواهد بود.

با بررسی انواع تستیمونیال سعی داشتیم تا موارد مختلفی را برای شما مورد بررسی قرار دهیم تا شما نیز بر اساس اطلاعاتی که کسب می‌کنید بهترین گزینه را بر اساس شرایط کسب و کارتان انتخاب کنید و از آن برای بهبود وضعیت خود استفاده ببرید.همچنین میتوانید با مطالعه مقاله تفاوت تبلیغات دیجیتال با تبلیغات سنتی میتوانید از تفاوت های میان تبلیغات مطلع شوید.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما کاربردی واقع شود، شما می‌توانید در صورتی که در ارتباط با موارد بیان شده سؤالی دارید، سؤال خود را از طریق بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید تا پاسخگوی شما باشیم.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
تیم پشتیبانی ما اینجاست تا به سوالات شما پاسخ بده !
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟
پیمایش به بالا