دکتر حسین یوسفی

انواع بازاریابی چریکی

انواع بازاریابی چریکی

امروزه افراد برای گسترش کسب و کار خود و رونق آن، دست به هرکاری می‌زنند و از انواع بازاریابی بهره می‌گیرند. یکی از انواع بازاریابی که به صورت کاملاً هوشمندانه و خلاقانه عمل می‌کند، بازاریابی چریکی است. همان طور که می‌دانید، بازاریابی چریکی نوعی از بازاریابی است که بر ابتکار، خلاقیت و استفاده از منابع محدود تمرکز دارد.

این نوع بازاریابی معمولاً با هزینه‌های پایین‌تری نسبت به روش‌های سنتی همراه بوده و می‌تواند اثربخشی بالایی در جلب توجه مخاطبان و افزایش آگاهی از برند داشته باشد. اما ممکن است، این سؤال برای شما مطرح شود که انواع بازاریابی چریکی چیست و چگونه عمل می‌کند. در این نوشته، سعی بر این داریم تا در مورد انواع بازاریابی پارتیزانی صحبت کرده و مطالب مفیدی را در این باره با شما به اشتراک بگذاریم. پس تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

بازاریابی چریکی چیست؟

در ابتدا لازم است تا با مفهوم اصلی بازاریابی چریکی آشنا شده و سپس به انواع آن بپردازیم. در واقع، بازاریابی پارتیزانی از نام چریک در جنگ‌های چریکی گرفته شده است. زیرا که چریک‌ها با استفاده از روش‌های هوشمندانه، حملات غافلگیرانه و غیرمنتظره، به دشمن خود برتری می‌یابند. بازاریابان چریکی نیز با استفاده از این ایده‌ها، می‌توانند توجه مخاطبان را به خود جلب کرده و پیام خود را به صورت مؤثرتری منتقل کنند.

بنابراین، این نوع از بازاریابی می‌تواند در انواع مختلف بازار‌ها از جمله کسب‌وکار‌های کوچک و متوسط گرفته تا شرکت‌های بزرگ، به کار رفته و برای افزایش آگاهی از برند و جذب مشتریان جدید استفاده کنند. جهت دریافت مشاوره کسب و کار‌های کوچک می‌توانید با استفاده از راه‌های ارتباطی سایت با ما در ارتباط باشید.

انواع بازاریابی چریکی کدام است؟

انواع بازاریابی پارتیزانی را می‌توان با توجه به شرایط محیطی، هویت اصلی برند، شخصیت مخاطبین، وضعیت رقبا، میزان بودجه و عوامل دیگر در دسته‌های مختلف قرار داد و از آن‌ها بهره گرفت. در ادامه به معرفی انواع بازاریابی چریکی می‌پردازیم.

بازاریابی چریکی محیطی

یکی از پرکاربرد‌ترین و محبوب‌ترین انواع بازاریابی چریکی، محیطی است. در واقع این بازاریابی یعنی نصب یک المان یا تصویر جذاب در مکان یا زمانی که ما انتظار آن را نداریم؛ یا به زبان دیگر از دیدن آن به صورت عجیبی غافلگیر شویم. بنابراین، این امر می‌تواند برای ما سرگرم‌کننده، هیجان‌انگیز، هدفمند و در نتیجه بسیار جذاب باشد.

در نظر داشته باشید، هرچه این تصویر یا المان دارای خلاقیت بیشتری باشد، تأثیر بیشتری داشته و به صورت قاطع، روی ذهن مخاطب ثبت می‌شود. به عنوان مثال، مواردی مانند: نصب یک کفش روی زمین و یا میدان عمومی، نصب نوشیدنی در یک پارک، می‌تواند یک نوع بازاریابی چریکی محیطی برای شرکت‌های کفش و نوشیدنی، باشد.

 بازاریابی کمین کردن

یکی دیگر از انواع بازاریابی چریکی، کمین کردن است. در بازاریابی کمین کردن (Ambush Marketing) یک شرکت سعی می‌کند تا از یک رویداد یا موقعیت خاص برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود استفاده کند. این روش می‌تواند افراد را غافلگیر کرده و به آن‌ها شوک وارد کند. در واقع، در این روش یک شرکت سعی دارد تا خود را به عنوان بخشی از یک رویداد یا موقعیت خاص معرفی کند؛ بدون اینکه هزینه‌های تبلیغاتی زیادی را متقبل شود.

بنابراین، این امر می‌تواند با ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی خلاقانه و غیرمنتظره در اطراف یک رویداد خاص انجام شود. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که این روش، از ریسک بالایی برخوردار بوده و می‌تواند به صورت کاملاً برعکس ظاهر شود. اسپانسر‌های یک بازی ورزشی یا تبلیغات بین دو نیمه می‌توانند مثال‌هایی از این بازاریابی باشند. در این زمینه، می‌توانید از متخصصین سیستم‌سازی کسب و کار، بهره بگیرید.

بازاریابی مخفیانه و پنهانی

بازاریابی مخفیانه و پنهانی، یکی دیگر از انواع بازاریابی پارتیزانی بوده که شرکت‌ها به صورت کاملاً مخفیانه و ظریف برند خود را به دیگران معرفی می‌کنند. این روش ممکن است به صورتی اتفاقی رخ داده و حتی افراد متوجه آن هم نشوند که با بازار طرف روبه رو شده‌اند. در واقع، در این بازاریابی یک شرکت سعی می‌کند تا محصولات یا خدمات خود را بدون اینکه مخاطبان از آن آگاه باشند، تبلیغ کند.

این روش بر اساس غافلگیری و ایجاد احساس کنجکاوی در مخاطبان به وجود می‌آید. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید، باید همه جوانب را در نظر داشته باشید؛ زیرا که یک اشتباه کوچک می‌تواند منجر به از دست دادن مشتری شود. از عمده بسترهای مناسب برای این نوع تبلیغ، فضای مجازی است؛ از این رو دریافت مشاوره دیجیتال مارکتینگ در این زمینه می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد.

انواع بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی از نوع تجربی

یکی دیگر از روش‌هایی که در بین انواع بازاریابی چریکی، وجود دارد؛ بازاریابی چریکی از نوع تجربی است. در این روش، با استفاده از روش‌های خلاقانه می‌توان روی احساسات و عواطف مشتریان، تغییرات مثبتی را ایجاد کرد تا در نهایت مشتری جذب شما شود. در حالت کلی، در بازاریابی چریکی تجربی، شرکت‌ها از ایده‌های خلاقانه و غیرمنتظره برای ایجاد تجربه‌های جذاب برای مخاطبان استفاده می‌کنند که این تجربیات می‌تواند از طریق فعالیت‌های فیزیکی، تعاملات دیجیتال یا ترکیبی از هر دو ارائه شود.

می‌توان گفت، این شیوه از بازاریابی، مناسب‌ترین و تأثیرگذار‌ترین راه برای رسیدن به فروش عالی در یک مدت زمان معین است. با این حال در نظر داشته باشید در این روش به گدار به آب نزنید و از مشاوره کسب و کار کمک بگیرید.

بازاریابی ویروسی

همان طور که می‌دانید، تمامی انواع بازاریابی چریکی، با بازاریابی ویروسی در اتباط هستند؛ اما این روش را می‌توان به صورت نوعی خاص معرفی کرد. بازاریابی ویروسی، بر ایجاد محتوای جذاب و قابل اشتراک‌گذاری تمرکز دارد و این محتوا به گونه‌ای طراحی شده است که به سرعت از طریق شبکه‌های اجتماعی و سایر کانال‌های آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود.

به بیان قابل فهم‌تر، شما می‌توانید با یک ویدئو باکیفیت، لایک، share و فالوی خود را بالا برده و مخاطبان بیشتری را جذب کنید. بنابراین، ارائه یک طرح خلاق، نوشته متنوع و کاربردی، در این روش از اهمیت بالایی برخوردار است.

بازاریابی چریکی تعاملی

بازاریابی تعاملی نیز یکی دیگر از انواع بازاریابی پارتیزانی است که در این بخش به بررسی آن می‌پردازیم. اگر بخواهیم در یک جمله این نوع از بازاریابی را معرفی کنیم، باید بگوییم روش تعاملی به معنای ایجاد یک موقعیت به یاد ماندنی برای مخاطب با استفاده از چیزی است که نماد برند شما را در بردارد. هدف از این تعامل، ایجاد یک پیوند قوی و نزدیک بین شرکت شما و مخاطبان مورد نظر است.

با این نتیجه، می‌توان گفت دست شما در این روش بازاریابی به صورت کامل، باز بوده و می‌توانید از هر نوع ترفندی استفاده کنید. اما باید مراقب باشید که خطری برند شما را تهدید نکند. همچنین جالب است بدانید مشارکت شما در این روش با مشتریان احتمالی بیشتر بوده و همین موضوع بازاریابی را برای شما رونق می‌دهد. در واقع بازاریابی تعاملی می‌تواند از طریق انواع مختلف کانال‌ها انجام شود، از جمله:

  • وب‌سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی
  • تبلیغات آنلاین
  • تبلیغات موبایلی
  • بازی‌های آنلاین
  • رویداد‌های زنده

که برای بهره گرفتن از هر کدام، باید آن را به صورت دقیق و منحصربه فرد اجرا کرده و از افراد متخصص در زمینه کوچینگ، کمک بگیرید.

سخن پایانی

اکنون که به بخش پایانی این نوشته در سایت دکتر حسین یوسفی رسیدیم، دریافتیم بازاریابی چریکی یا همان پارتیزانی، یکی از روش‌های بازاریابی است که در آن شرکت‌ها با استفاده از ویژگی‌های محیطی محصولات و خدمات خود برای جذب مشتریان، می توانند از انواع بازاریابی چریکی، استفاده ‌کنند.

برای بهره گرفتن از بازاریابی چریکی، روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال، بازاریابی محیطی، کمین کردن، مخفیانه، تجربی و… همگی جزء انواع بازاریابی پارتیزانی هستند. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید، نهایت سپاس را داریم. در صورت داشتن هر گونه سؤال و یا ابهامی، می‌توانید آن را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک گذاشته تا به بررسی آن بپردازیم. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با آقای حسین یوسفی به صفحه درباره ما مراجعه کنید. امیدواریم مطالب ارائه شده در این صفحه برای شما مفید و کاربردی باشد.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا